Dania główne     Śniadania/kolacje     Zdrowe przekąski     Soki    

Nalewka imbirowa


Za tą nalewkę wzięłam się trochę za późno bo niestety podczas jej „dojrzewania” złapały mnie dwa przeziębienia i niestety nie mogę jeszcze potwierdzić jej, prawdopodobnie, wspaniałych właściwości leczniczych. Jednak jedno jest pewne: jest pyszna! :) Kilka dni temu zlałam ją do butelki i po prostu nie mogłam się oprzeć ;) Oprócz wspaniałego smaku, ma piękny, delikatny kolor i jest prosta w przygotowaniu. 



Składniki:
10 dag korzenia świeżego imbiru
2 cytryny
3 łyżki płynnego miodu lipowego
0,75 l  wódki 45%  (jak ją przygotować)
10dag cukru (lub troszkę mniej)

Wykonanie:
1 Imbir umyj, pokrój w cienkie plasterki wraz ze skórką.
2 Cytryny sparz wrzątkiem i pokrój na ósemki.
3 Do wyparzonego słoja włóż wszystkie składniki i dodaj cukier wedle uznania.
4  Następnie zalej wódką całą zawartość naczynia tak, aby wszystkie składniki znajdowały się pod jej powierzchnią.
5 Szczelnie zakręć słój i odstaw na 8 tygodni w ciemne miejsce.
6 Potrząsaj słój raz w tygodniu.
7 Po upływie czasu przecedź zawartość słoja przez bibułkowy filtr do kawy lub gazę.
8  Rozlej do wyparzonych butelek i ponownie szczelnie zakręć i odstaw na około 4 tygodnie. Wtedy nalewka jest gotowa do spożycia

Dla ciekawskich: 
znalezione na tej stronce 

 
Właściwości imbiru?

• Łagodzi nudności i zawroty głowy.

• Uśmierza ból i zmniejsza stany zapalne związane z artretyzmem.
• Łagodzi bóle mięśniowe.
• Osłabia objawy przeziębienia i grypy.
• Zmniejsza wzdęcia.
 
Działanie imbiru:

Od tysięcy lat ta ostra przyprawa jest na całym świecie popularnym środkiem na różne dolegliwości układu pokarmowego, od lekkiej niestrawności i wzdęć, po nudności i wymioty. Stosuje się ją również, żeby złagodzić objawy grypy i zapalenia stawów. Współczesne badania nad imbirem potwierdzają jego, cenioną od tysiącleci, skuteczność.
 
Główne korzyści:

Jak pomóc marynarzowi cierpiącemu na chorobę morską? Należy mu podać imbir. W Danii przeprowadzono badania, w których uczestniczyło 79 kadetów marynarki wojennej. Połowa z nich przyjmowała po 1 g sproszkowanego imbiru dziennie. Stwierdzono, że wszyscy przedstawiciele tej grupy znacznie rzadziej oblewali się zimnym potem i wymiotowali (są to klasyczne objawy choroby morskiej) niż pozostali, którym podawano placebo.


Imbir działa głównie na przewód pokarmowy. Pobudza wydzielanie enzymów trawiennych i neutralizuje kwasy żołądkowe, często więc stosuje się go zamiast leków przeciwdziałających nudnościom, które wpływają na ośrodkowy układ nerwowy i mogą wywołać zawroty głowy. Badanie grupy kobiet, które przebyły laparoskopię lub poważną operację ginekologiczną, wykazało, że podanie im 1 g imbiru przed zabiegiem znacznie zmniejszyło mdłości i wymioty, zdarzające się często po zastosowaniu narkozy i środków farmakologicznych Imbir zapobiega też nudnościom wywołanym chemioterapią. Powinno się przyjmować go w trakcie jedzenia, by uniknąć podrażnienia żołądka.


Ponieważ imbir uśmierza nudności, bywa wykorzystywany do łagodzenia, częstych u osób starszych, zawrotów głowy, a także porannych nudności. Od lat stosuje siego w medycynie ludowej, jako środek wspomagający trawienie i łagodzący dolegliwości układu pokarmowego. Preparaty imbirowe doskonale likwidują wzdęcia.


Dodatkowe korzyści:


Przeciwzapalne i przeciwbólowe właściwości imbiru pomagają łagodzić bóle mięśni i chroniczne bóle związane z zapaleniem stawów. Grupie 7 kobiet, cierpiących na zapalenie stawów i kości, podawano codziennie od 5 do 50 g świeżego imbiru lub kapsułki zawierające maksymalnie 1 g sproszkowanego korzenia. U wszystkich zmniejszyły się bóle stawów i stan zapalny. Ponieważ imbir działa przeciwzapalnie, może być skutecznym środkiem na zapalenie oskrzeli wywołane grypą lub przeziębieniem.
 
Sposób użycia:

Jedzenie dużych ilości imbiru na pusty żołądek może wywołać niestrawność. Dlatego powinno się przyjmować go podczas posiłku, a kapsułki popijać wodą lub innymi płynami. Żeby zapobiec chorobie lokomocyjnej, należy stosować imbir na 3-4 godz. przed podróżą, a później w razie konieczności co 4 godz. zażywać kolejne dawki. Żeby uniknąć nudności pooperacyjnych, należy zastosować imbir dzień przed zabiegiem, ale trzeba o tym powiadamiać lekarza.


Skutki uboczne:


Imbir działa skutecznie na wiele dolegliwości, jedynym znanym i dość sporadycznie występującym objawem ubocznym jego stosowania może być niestrawność.

10 komentarzy:

  1. Smacznie wyglądający przepis - na pewno wkrótce go wypróbuję i podzielę się efektami mojej pracy:)

    Zdjęcie, że palce lizać:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Oj trzeba będzie wypróbować koniecznie.
    Pysznie tu u Ciebie. Fajnie, że się odezwałaś, bo dzięki temu znalazłam Twój blog. Pozdrawiam cieplutko :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Właśnie mnie choróbsko powaliło i przydałaby mi się taka nalewka,nic trzeba zrobić, żeby w przyszłości była pod ręką:)

    OdpowiedzUsuń
  4. DanteTDH - w takim razie czekam na wiadomość :)

    urtica1 - cieszę się, że tu zajrzałaś i zapraszam częściej :)

    Ania - chętnie bym się podzieliła zanim zrobisz swoją ;) Dużo zdrówka!

    Pozdrowionka

    OdpowiedzUsuń
  5. Zobacz przepis na imbirówkę czyli przepis na nalewkę z imbierem i jabłkami - to jest coś dla fanów nalewk z imbirem - polecam i łatwy przepis. Poza tym bardzo fajny artykuł - dzięki.

    OdpowiedzUsuń
  6. Właśnie sączę sobie nalewkę. Jest baaaaardzo smaczna. Zapach i smak lekko cytrynowy z dodatkiem ostrości imbiru. Rewelacja! Robiłam też nalewkę z czarnego bzu, aronii i śliwek. Ta z imbiru jest wg mnie najsmaczniejsza :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Jest inny przepis na tę "nalewkę": 200 ml spirytusu 95%, 200 ml soku ze świeżych cytryn, 200 ml miodu, imbir obrany i pokrojony w ilości zależnej od zamiłowań (może go ni być wcale). Taka "nalewka" służy bardziej celom zdrowotnym niż przyjemności spożycia smacznego alkoholu. Poleca!

    OdpowiedzUsuń
  8. mi wyszła wyśmienita nalewka, ale dużo lepsza jest po 2 msc leżakowania

    OdpowiedzUsuń
  9. Zaraz się biorę za nastawienie nalewki z tego przepisu :)
    I tylko mala uwaga na przyszłość: skrót "dag" jest błędem. Prawidłowo powinno być "dkg". Pozdrawiam...

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny :)