Dania główne     Śniadania/kolacje     Zdrowe przekąski     Soki    

Sałatka z tuńczykiem i słonecznikiem

Jeśli nie znacie jeszcze cennych właściwości słonecznika i macie wątpliwości czy jest on tuczący czy też można go jeść w ilościach nieograniczonych to zapraszam Was do tego krótkiego textu, który znalazłam tu
A kiedy już przekonacie się, że warto go podskubywać (w ilościach ograniczonych) to koniecznie wypróbujcie tą sałatkę :)

"Co w słoneczniku drzemie?

Tym, co przede wszystkim skłania do sięgania po nasiona są zawarte w nich kwasy Omega-3. Należą one do tzw. zdrowych kwasów tłuszczowych, które zapobiegają tworzeniu się niezdrowego cholesterolu. Kwasy Omega w przeciwieństwie do kwasów nasyconych nie przyczyniają się do powstawania złogów grożących chorobami miażdżycowymi. Nasionko z założenia jest początkiem nowej rośliny, a więc powinno też być skarbnicą różnych pierwiastków, które są nowemu organizmowi niezbędne. Poza tłuszczami nienasyconymi ziarna słonecznika są też bogate w aminokwasy, czyli podstawowy składnik białka komórkowego. Białko jest niezbędne do odbudowy zniszczonych komórek w obrębie całego ciała, leczenia urazów i wielu innych ważnych procesów organicznych. Ziarna słonecznika zawierają też cenne witaminy i minerały. Znajdzie się w nich cenny antyoksydant witamina E, a także witaminy B, A i D. Z minerałów można wymienić cynk, żelazo, potas i wapń. Dzięki nim wzmacniamy kości, poprawiamy cerę, wspomagamy wzrok oraz wspomagamy pracę szeregu układów.

Słonecznik i kalorie 


Warto wiedzieć, że 100 gram słonecznika to aż 561 kcal, a zjadając taką ilość niemal jej nie czujemy. Osoby, które spożywają ziarna częściej kupują je w większych opakowaniach i nie mają kontroli nad ilością spożytych kalorii. 100 g to zaledwie większa garść, a jej wartość energetyczna dorównuje mlecznej czekoladzie. Słonecznik jest zdrowy i warto dodawać go do potraw, ale w ilościach ograniczonych, bo zjadanie torebki dziennie nawet przy niskokalorycznej diecie może przyczynić się do przybierania na wadze."


 Składniki na 1 osobę:

Dwie duże garści rukoli
Dwa pomidory lub pomidorki koktailowe
Pół puszki tuńczyka
Jedno jajko ugotowane na twardo
Kilka kostek Fety
Mała garść słonecznika (podprażonego na patelni)
Oliwa
Sól

Przygotowanie:

Rukolę umyć i osuszyć, pomidorki pokroić w kosteczkę, z tuńczyka odlać olej, jajko pokroić na ćwiartki. Wszystko razem wymieszać, dodać odrobinę oliwy i doprawić solą.

Smacznego :)

1 komentarz:

Dziękuję za odwiedziny :)