Dania główne     Śniadania/kolacje     Zdrowe przekąski     Soki    

Dlaczego i jak myć cytrusy?

Zdarzyło się Wam odczuwać ból brzucha, skręt kiszek, osłabienie czy dziwne samopoczucie po zjedzeniu owoców? A może biegunka, gorączka?
Możliwe, że zabrzmi to banalnie, ale takie objawy często wynikają ze złego umycia (lub jego braku) owocu.


 

Co znajduje się na skórkach cytrusów?

* Imazalil. Jest to środek zapobiegający pleśnieniu owoców, które pokonują tysiące kilometrów, aby trafić do naszych domów. Niestety żaden owoc nie wytrzyma miesiąca na statku i następnego miesiąca, aby trafić do sklepu. Imazalil na szczęście nie wnika do środka owocu i zostaje na skórce. Jest specyfikiem silnie toksycznym, oskarżanym o powodowanie nowotworów, uszkadzającym układ nerwowy, a także mogącym powodować bezpłodność. Dlatego pod żadnym pozorem nie wolno obierać rękoma nieumytych mandarynek, co robimy bardzo często!

* Wosk carnauba (E 903) jest naturalnym woskiem roślinnym pozyskiwanym z liści palmy Copernicia cerifera, rosnącej w Brazylii. Ma wiele zastosowań (dzięki niemu miski Haribo są takie błyszczące), nie tylko jako nabłyszczacz w przemyśle spożywczym. Wosk carnauba sporadycznie może wywoływać reakcje alergiczne, kontaktowe zapalenie skóry oraz może podrażniać żołądek.

Jest jeszcze kilka pozycji do tej "brudnej listy" jednak najważniejsze dla nas to:

Jak myć cytrusy?

* mycie pod gorącą wodą (ok. 60-70st.C)
* szorowanie skorki cytrusa szczoteczką pod ciepłą wodą
* mycie oraz parzenie
* w podróży kiedy często mamy ze sobą pomarańcze, mandarynki, warto mieć w torebce jednorazowy nożyk, czy jednorazowe rękawiczki, które można od razu wyrzucić i nie musimy się martwić, aby szukać miejsca gdzie bardzo dokładnie umyjemy ręce
* pamiętajmy o tym, aby nie tylko myć dokładnie owoce, ale również nasze ręce, na których zawsze zostaną jakieś resztki konserwantów

Jeśli mamy okazję to kupujmy owoce pochodzące z ekologicznych upraw (powinny posiadać odpowiedni certyfikat)
Nie polecam również używania skórek (tych sklepowych) do ciast czy innych potraw

Jeśli będziemy ostrożni i będziemy dbać o higienę to nie mamy się czego obawiać ;)

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny :)