Dania główne     Śniadania/kolacje     Zdrowe przekąski     Soki    

7 napojów przed snem, które pomogą oczyścić Twoją wątrobę i spalą tłuszczyk

Detoksykacja zachodzi najlepiej podczas snu, ponieważ wtedy organizm zaczyna odbudowywać i regenerować swoje tkanki. Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, wątroba, która stanowi główny narząd detoksykacji, najlepiej funkcjonuje  między 1 w nocy, a 3 nad ranem. Dlatego warto być już w głębszej fazie snu o tej godzinie. Innym wymaganiem jest to, by ciało było odpowiednio nawodnione przed snem, ponieważ podczas procesu detoksykacji wyzwala się bardzo duża ilość szkodliwych substancji i dzięki nawodnieniu ciało lepiej zniesie ten proces. 

Istnieją pewne herbatki i napoje typu detox, które spożywane przed detoksykacją, potencjalnie mogą pomóc nam w tej ważnej funkcji organizmu.

Poniżej kilka przykładów:

Foto: Designed by Freepik

Herbata rumiankowa

Pomaga nam uspokoić nerwy, wyciszyć się i zasnąć. Ma działanie przeciwzapalne, co dodatkowo wspomaga organizm w walce z lekkim zapaleniem podczas procesu detoksykacji.

Woda cytrynowa

To napój rutynowo zalecany do picia w ciągu dnia. Wystarczy wycisnąć cytrynę do wody lub pokroić ją w plasterki i wrzucić do dzbanka z wodą (pamiętajmy, aby dobrze wyszorować cytrynę w celu uniknięcia kontaktu z pestycydami). W nocy woda cytrynowa pomaga w oczyszczaniu krwi z toksyn. Jej działanie jest najlepsze wtedy, kiedy jest ciepła, ponieważ zimna może spowodować szok dla organizmu i zabrać ciepło z układu pokarmowego; pomagaj więc swojemu organizmowi poprzez delikatne ogrzewanie płynów.

Owoc Jujuba (Głożyna pospolita)

Jest to chińskie zioło, które pomaga odżywić krew w wątrobie, tak bardzo potrzebną do deksotykacji i spalania tłuszczu.  Uspokaja umysł, pomagając odprężyć zestresowany mózg, dzięki czemu można uzyskać dobrą jakość snu potrzebną do prawidłowego funkcjonowania wątroby.

Nasiona lotosu

To kolejne przydatne zioło,  przydatne przy dużej ilości stresu oraz lęków. Pomaga uspokoić umysł, a nawet może pomóc przy palpitacjach serca. Do takiej herbatki warto dodać również małą ilość lawendy, która dodatkowo pomoże zmniejszyć niepokój.

Herbatka miętowa

Mieta pieprzowa jest bardzo pożytecznym ziołem, które przydaje się idealnie, kiedy zjemy za duży posiłek przed snem. Ułatwia proces trawienia poprzez zawartość dużych ilości olejków eterycznych, takich jak mentol i menton.

Herbata owsiana

Z płatków i nasion owsa mozna przyrządzic wspaniałą odżywczą herbatę. Zawiera ona duże ilości witamin, minerałów, a nawet białek, które są pomocne dla I i II fazy detoksykacji wątroby. Dodatkowo owies jest ziołem uspokajającym umysł i wprowadza równowagę emocjonalną naszego organizmu.

Schizandra Berry (Cytryniec chiński)

Te jagody, podczas zaparzania w gorącej wodzie, tworzą piękną owocową herbatę, która może łatwo chronić wątrobę od wielu szkodliwych związków. W owocach zawarte są także flawonoidy, saponiny, cukry, beta-sisterole, gomissyny A,B,C i N oraz ponad 30 związków lignianowych. Badania wykazują, że związki lignianowe mają właściwości ochronne dla wątroby, poprzez aktywacje w komórkach wątroby enzymów produkujących glutation - jedną z najmocniejszych substancji antyutleniających. Ligniany bronią także organizm przed substancjami chemicznymi niszcząc je.

Podsumowując:

Jedną rzeczą, o której należy pamiętać podczas detoksykacji i utraty masy ciała jest to, że podczas tego procesu nasz organizm potrzebuje dużej ilości płynów. Warto wprowadzić wymienione powyżej herbatki do swojego wieczornego menu, gdyż mają one wiele cennych składników, które zapewnią nam spokojny sen. A należy pamiętać, że odpowiedni sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania narządów biorących udział w detoksykacji. Postaraj się iść spać ok. 23:00. Jeśli lubisz chodzić spać późno to będzie to dla Ciebie nieco większe wyzwanie ;) Jednak wystarczy, że będziesz kładł się spać pół godziny wcześniej, niż zawsze i co tydzień przesuwał tą granicę, aby dojść do żądanej godziny. 

Pamiętaj: Zmiana diety i stylu życia zajmują trochę czasu, aby nasz organizm mógł się do nich przyzwyczaić i z pewnością nie powinineś robić tego drastycznie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny :)